برنامه نویسی جاوا

در این بحث سعی شده بدون پرداختن به حواشی و یا تئوری های مربوط به هنر اصیل برنامه نویسی ، مستقیما وارد عالم برنامه نویسی با جاوا می شویم.

برنامه نویسی جاوا

0- کامپایلر جاوا را دانلود و نصب کنید. اگر تاکنون این کار را نکرده اید می توانید از طریق این لینک به راحتی اینکار را انجام دهید.

۱- یک نرم افزار editor ساده باز کنید ( اگر کاربر windows هستید ، بهترین گزینه Notepad است. اگر از linux استفاده می کنید ، هر ابزار ساده مانند nano ، vi و یا gedit می توانید استفاده کنید.)

این دستورات را در محیط editor تان بنویسید و آنرا به نام HelloWorld.java در مسیر دلخواه ذخیره کنید. من از این مسیر استفاده کرده ام : C:\MyFirstProgram . حتما دقت کنید که هم در نوشتن دستورات و هم در ذخیره کردن فایل و کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم است . Java و java خیلی فرق دارد !!!public class HelloWorld{

public static void main(String[] args){

System.out.println("Hello Programmers World!") ;

}

}

سپس این فایل را به نام HelloWorld.java ذخیره کنید . باز هم تاکید می کنم که در وارد کردن حروف بزرگ و کوچک بسیار دقت کنید .Terminal را باز کنید. (در ویندوز کافیست در منوی start , گزینه run را انتخاب کرده و در پنجره ای که باز می شود تایپ کنید cmd صفحه سیاه رنگی که باز می شود command Prompt یا terminal نامید می شود.) از طریق ترمینال به مسیری که فایل رو ذخیره کردید بروید . من برای این کار به این صورت عمل می کنم‌:

برای اینکه مطمئن شویم در محل درست قرار داریم ، از دستور dir استفاده می کنیم. همانطور که می بینید ، فایل HelloWorld.java در مسیر جاری قرار دارد . ابتدا برای کامپایل کردن برنامه ای که نوشتیم دستور زیر را اجرا می کنیم :javac HelloWorld.javaحال برای اجرای برنامه از دستور زیر استفاده می کنیم :

java HelloWorld

این دستور برنامه را اجرا می کند.