آنچه منوی Start ویندوز 10 درباره مایکروسافت میگوید

یک نکته در خصوص ویندوز 10 برای اغلب کاربران این سیستم عامل از همه پررنگ تر است: بازگشت منوی استارت به حالت قبل از ویندوز 8 و یا مجددا تبدیل شدن Start Screen به Start Menu سابق.

آنچه منوی Start ویندوز 10 درباره مایکروسافت میگوید

ویندوز 10 بدون شک یکی از سیستم عامل هایی است که بسیاری از کاربران و متخصصین در سراسر جهان انتظار آن را میکشند. این نسخه از ویندوز با امکانات جدید و بهینه شده خود حرف های زیادی برای گفتن دارد، به ویژه منوی Start جدید آن که یک نکته بارز در خصوص مایکروسافت را بازگو میکند.

یک نکته در خصوص ویندوز 10 برای اغلب کاربران این سیستم عامل از همه پررنگ تر است: بازگشت منوی استارت به حالت قبل از ویندوز 8 و یا مجددا تبدیل شدن Start Screen به Start Menu سابق. خبری خوشحال کننده برای بسیاری از مشتریان و کاربران سیستم عامل مایکروسافت که از جلوه غریب Start Screen چندان خوشحال و راضی نبودند.

اما یک سوال اساسی در مورد این Start Menu جدید در ویندوز 10 وجود دارد و آن اینکه اقدام مایکروسافت به باز گرداندن Menu به جای Screen را باید یک بازگشت و عقب نشینی تلقی کرد یا آنکه پشت این منو یک جریان و روند دیگری قرار گرفته؟

پاسخ این سوال را بدون شک باید در خود منوی استارت ویندوز 10 و تحولات آن از ابتدای شروع طراحی این سیستم عامل تا اکنون یعنی در آخرین ویرایش آن Build 9926 دنبال کرد:
آنچه منوی Start ویندوز 10 درباره مایکروسافت میگوید

در واقع این منوی جدید حرفهای زیادی برای گفتن دارد خصوص آنکه یک ویژگی بارز در مورد مایکروسافت را به ما نشان میدهد.

بعد از تجربه Start Screen در ویندوز 8 و 8.1 و انتقادات زیادی که از سوی کاربران به این قابلیت شد، مایکروسافت تصمیم گرفت در نسخه 10 از ویندوز خود تلفیقی از امکانات جدید ویندوز 8 را با نمایی شبیه به ویندوز 7 در منوی استارت جای دهد. موضوعی که خوشحالی بسیاری را به دنبال داشت و بیشترین توجهات را به این نسخه از ویندوز جلب کرد.

اما در میان سیل عظیم انتقاداتی که به مایکروسافت درباره Start Screen شد، هیچ کس توجهی به هدف پشت این قابلیت نداشت و همگان از شکل ظاهری آن اظهار نارضایتی کردند. Start Screen در ویندوز 8 قابلیت جدیدی است که نشان دهنده فلسفه جدید مایکروسافت در دنیای سیستم عامل است. یعنی Universal App. اپلیکیشن هایی که آینده سیستم عامل مایکروسافت هم در دسکتاپ و هم در موبایل هستند و بر روی همه گجت های مجهز به ویندوز قابل اجرا:
آنچه منوی Start ویندوز 10 درباره مایکروسافت میگوید

در واقع این مسیر و ایده جدید نیازمند بستری جدید بود که با فلسفه و خصوصیات آن هم خوان باشد و منوی استارت به شکل سنتی آن قطعا این بستر نبود. مایکروسافت نیاز داشت تا در راستای یکپارچه سازی سیستم عامل خود در موبایل و دسکتاپ تا حد ممکن همه چیز را مهیا کند و منوی Start با ویژگی های خود این اجازه را به این شرکت نمیداد.

این بود که مایکروسافت تصمیم به آن گرفت تا تحولی جدید را به شکل انقلابی در سیستم عامل خود ایجاد کند و با خلق ساختاری جدید در ویندوز، همزمان بستر لازم برای آینده خود را مهیا کند. یک صفحه با نام Start Screen که قادر به جای دادن App ها در دل خود باشد و در عین حال بستر مناسب برای یکپارچه سازی هم در موبایل و هم در دسکتاپ باشد، بهترین ایده برای این کار بود. کاربران گوشی های هوشمند مجهز به ویندوز فون به سادگی مشابهت های Start Screen در ویندوز 8 و 8.1 را با صفحه Start در گوشی هوشمند خود تشخیص میدهند:
آنچه منوی Start ویندوز 10 درباره مایکروسافت میگوید

اما اشتباه بزرگ مایکروسافت در این بود که با این تحول انقلابی، فکر کاربران وفادار خود را که سالها به قالب سنتی منوی استارت عادت کرده بودند، نکرد. همزمان شدن حضور App ها با تغییر چهره منوی استارت تنها نتیجه اش آن بود که کاربران خود را در ابتدای کار ویندوز در صفحه ای میدیدند که به شدت برای آنها غریبه بود.

در اینجا بود که انتقادات به مایکروسافت آغاز شد و به ویژه آنکه ویندوز 8 با یکسری نقایص فنی نیز روبرو شد تا در نهایت مایکروسافت بعد از نسخه 8.1، یک تصمیم اساسی گرفت: تعدیل Start Screen. آنچه امروز در ویندوز 10 میبینیم نه بازگشت به منوی Start بلکه دقیقا تعدیل Start Screen است:
آنچه منوی Start ویندوز 10 درباره مایکروسافت میگوید

در واقع مایکروسافت به هیچ وجه از ایده اصلی خود عقب نشینی نکرده است. بلکه این ایده را تا حدی با سلایق کاربران خود همخوان کرده. در منوی Start ویندوز 10 همزمان که فلسفه جدید ویندوز پیگیری شده است، چنان قابلیت انعطاف ای را شاهد هستیم که عملا هیچ کاربری با آن به مشکل بر نخواهد خورد.

نکته اصلی در این ویندوز آن است که همچنان بستر قبلی برای App ها فراهم است. کاربران قادر هستند تا هر کدام این App ها را در این منو جای داده و با آنها تعامل داشته باشند. نکته دوم آنکه این منو با فشار دادن این دکمه میتواند به همان Start Screen تبدیل شود:
آنچه منوی Start ویندوز 10 درباره مایکروسافت میگوید

آنچه مایکروسافت به خوبی فهمید این بود که ایجاد تحول انقلابی در سیستم عامل ای که در حدود 20 سال کاربران آن به ویژگیهایش عادت کرده اند رفتاری پرخطر است. مایکروسافت از تجربه ویندوز 8 به خوبی دریافت که علاقه، عادت رفتاری و سلیقه مشتریان اهمیت دارد و در نتیجه باید ایده های جدید را به گونه ای منعطف خلق کرد که کاربران به بهترین نحو با آن ارتباط برقرار کنند.

این یکی از ویژگیهای بارز مایکروسافت است. مایکروسافت ضمن پیگیری فلسفه خود، همواره سعی دارد که از آن عقب ننشیند و با استفاده از تجربیات شکست های خود، بهترین مسیر را برای آینده مشخص کند. تجربه سیستم عامل موبایل این شرکت نیز شاهدی دیگر بر این موضوع است. شکست های پیاپی مایکروسافت در ویندوز موبایل و بعد از آن استقبال اندک از ویندوز فون 7 هرگز منجر به آن نشد که این شرکت قافیه را در عرصه موبایل باخته تلقی کند. آن هم در جایی که iOS و اندروید کمترین نقطه امید را باقی میگذاشتند.

اما این شرکت با تکیه بر ایده های خود و پرهیز از نا امیدی، از تکرار تجربه سیمبین و نوکیا فرار کرد و امروز درصد مهمی از بازار سیستم عامل موبایل را با ویندوز فون 8.1 در اختیار دارد. سیستم عامل موبایل ای که به جرات باید گفت یکی از بهترین سیستم عامل های موبایل است و با نسخه 10 حتی بیش از این مرد استقبال قرار خواهد گرفت