چگونه در فایرفاکس یک Master Password ایجاد کنیم

وقتی این گذرواژه مادر را بر روی فایرفاکس تنظیم کنید، تمامی اطلاعات ذخیره شده شما در مرورگر به کلی و تنها با استفاده از یک گذرواژه که الزاما به خاطر سپردن آن چندان مشکل هم نیست، امنیت خواهند داشت.

چگونه در فایرفاکس یک Master Password ایجاد کنیم

موزیلا فایرفاکس به شما اجازه میدهد که اطلاعات حساب کاربری خود را برای هر وب سایتی که به آن مراجعه میکنید را ذخیره کنید. در نتیجه بار بعدی که به آن وب سایت مراجعه میکنید، اطلاعات شما از جمله نام کاربری و گذرواژه شما به شکل خودکار درج میشود. به این ترتیب دیگر نیازی نیست نگران فراموش کردن گذرواژه های خود برای حساب های کاربری متعدد باشید.

در حالی که این قابلیت بسیار کاربردی و در جای خود با اهمیت است، یک نقطه ضعف اساسی دارد: اطلاعات شما هیچ امنیتی ندارد. هر کاربری که پشت سیستم شما بنشیند، میتواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کرده و در نتیجه به شکل غیر مجاز وارد حساب های کاربری شما شده و از آنها سوء استفاده کند.

موزیلا نیز به خوبی از این موضوع اطلاع دارد در نتیجه برای پوشش این نقطه ضعف قابلیتی را در فایرفاکس قرار داده که همان Master Password است. کاری که این قابلیت میکند این است که قبل از آنکه کاربر به اطلاعات ذخیره شده دسترسی پیدا کند، از وی تقاضای وارد کردن یک گذرواژه اصلی و مادر میکند.

وقتی این گذرواژه مادر را بر روی فایرفاکس تنظیم کنید، تمامی اطلاعات ذخیره شده شما در مرورگر به کلی و تنها با استفاده از یک گذرواژه که الزاما به خاطر سپردن آن چندان مشکل هم نیست، امنیت خواهند داشت:
چگونه در فایرفاکس یک Master Password ایجاد کنیم؟

تنظیم Master Password بر روی فایرفاکس

برای شروع بر روی منوی فایرفاکس کلیک کرده و گزینه Options را انتخاب کنید. پنجره تنظیمات فایرفاکس باز میشود:
چگونه در فایرفاکس یک Master Password ایجاد کنیم؟

بعد از آن در پنجره تنظیمات به تب Security بروید. در این تب گزینه ای را میبینید مربوط به فعال سازی Master Password. تیک این گزینه را فعال کنید:
چگونه در فایرفاکس یک Master Password ایجاد کنیم؟

با فعال کردن این گزینه پیغامی به شما نمایش داده میشود که از شما میخواهد یک Master Password را برای فایرفاکس تعیین کنید. در این قسمت توجه داشته باشید که یک گذرواژه قوی را انتخاب کنید، زیرا این گذرواژه مادر، اهمیت بسیاری دارد و امنیت همه گذر واژه های دیگر شما را تعیین میکند:
چگونه در فایرفاکس یک Master Password ایجاد کنیم؟

بعد از کلیک بر روی دکمه OK پیامی شما را از تعیین موفقیت آمیز گذرواژه مادر مطلع میسازد. در اینجا کار تمام است. اگر میخواهید از درستی عملکرد این گذرواژه مادر اطمینان حاصل کنید، بر روی منوی فایرفاکس کلیک کرده و گزینه Options را مجددا انتخاب کنید. سپس مجددا به تب Security رفت و این بار بر روی دکمه Saved Passwords کلیک کنید. پیامی نمایش داده میشود که از شما درخواست ورود گذرواژه مادر را میکند:
چگونه در فایرفاکس یک Master Password ایجاد کنیم؟

به این ترتیب دیگر میتوانید با اطمینان همه اطلاعات و گذرواژه های خود را در فایرفاکس ذخیره سازید و هیچ گاه نگران فراموش کردن آنها نباشید، زیرا به سادگی با وارد کردن گذرواژه مادر، میتوانید همه گذرواژه های خود را در اختیار داشته باشید، ضمن آنکه سایرین از دسترسی به آنها محروم خواهند بود.