سارقان در كمين سرقت اطلاعات

عدم اعتماد به افراد ناشناس، جداسازي تلفن هاي شخصي از کاري، عدم ذخيره سازي اطلاعات شخصي و خصوصي، استفاده از سيستم رمز نگاري مناسب، آنتي ويروس هاي به روز و مناسب از جمله مواردي هستند که امنيت کاربران تلفن همراه را تا حدود زيادي افزايش مي دهد.

سارقان در كمين سرقت اطلاعات

رئيس مركز تشخيص و پيشگيري پليس فتا ناجا در مورد امنیت اطلاعات کاربران در استفاده از تلفن همراه هشدار داد و عدم آگاهی را مهمترین عامل وقوع کلاهبرداری از طریق این کالای ارتباطی عنوان کرد.

سارقان در كمين سرقت اطلاعات

علی نيك نفس با بيان اينكه تلفن همراه داراي مزاياي بسياري است اظهار داشت: عدم اعتماد به افراد ناشناس، جداسازي تلفن هاي شخصي از کاري، عدم ذخيره سازي اطلاعات شخصي و خصوصي، استفاده از سيستم رمز نگاري مناسب، آنتي ويروس هاي به روز و مناسب از جمله مواردي هستند که امنيت کاربران تلفن همراه را تا حدود زيادي افزايش مي دهد.

رئيس مركز تشخيص و پيشگيري پليس فتا ناجا با تاکید براینکه برخورداري از امکانات و تکنولوژي هاي جديد و به روز امکان انجام چندين کار را به صورت همزمان فراهم آورده است، البته گاهي اين امکانات در كنار سهل انگاري كاربران زمينه فعاليت هاي مجرمانه را فراهم مي کند ، عدم آگاهي و سهل انگاري را مهمترين عامل وقوع کلاهبرداري دانست و گفت: عدم آگاهي، بيشتر مربوط به افرادي است که از اين ابزارها و امکانات اطلاع و آگاهي لازم را ندارند و متوجه تهديدات و خطرات و حتي مزاياي آن نيستند.

سرهنگ نيك نفس با بيان اينكه اگر استفاده از موبایل با دقت و احتياط کاربران همراه باشد مشکل خاصي براي آنها به وجود نخواهد آورد با اشاره به حجم انبوه اطلاعات شخصي در تلفن هاي همراه افزود : وجود اطلاعات شخصي و مهم کاري، کليپ ها و تصاوير، دفترچه شماره تلفن و... در تلفن هاي همراه مي تواند به راحتي در دسترس افراد سودجو قرار بگيرد. حتي اگر دستگاه تلفن همراه مورد سرقت فيزيکي نيز قرار بگيرد اين اطلاعات مي تواند زمينه هرگونه سوءاستفاده هاي احتمالي را فراهم کند؛ پس عدم وجود اطلاعاتي که دليلي براي ذخيره در تلفن همراه ندارد مي تواند از تهديدات آتي جلوگيري کند.

وي همچنين رمزنگاري را راهکاري مناسب جهت افزايش امنيت در تلفن هاي هوشمند دانست و ادامه داد : استفاده از سيستم هاي رمزنگاري پيچيده بر روي فايل ها مي تواند تا حدودي مانع از سوءاستفاده ديگران شود. استفاده از رمزهاي ترکيبي، استفاده نکردن از رمزهاي ساده و قابل پيش بيني و تعويض رمز هاي عبور به صورت دوره اي، دسترسي افراد سودجو را به اين اطلاعات سخت تر مي کند.

نيك نفس در توصيه به کاربران تلفن همراه هوشمند گفت: با توجه به رعايت موارد ايمني و امنيتي در گوشي هاي همراه اما همواره احتمال سرقت اطلاعات موجود در اين گوشي ها وجود دارد؛ لذا حجم اطلاعات مهم و شخصي خود در تلفن هاي همراه را بايد به حداقل برسانيم و اين اطلاعات را نيز رمز شده درآوريم تا در صورت سرقت به راحتي قابل استفاده نباشد.

وي در خصوص رمز گذاري اطلاعات ادامه داد: شما مي توانيد رمزهاي خود را برعکس بنويسيد و يا اينکه مشابه عدد مورد نظر بنويسيد که حدس زدن آن براي سارقين مشکل باشد؛ ولي مهمترين نکته عدم ذخيره سازي اطلاعات در حافظه هاي تلفن همراه و همچنين رعايت نکات امنيتي در هنگام استفاده کردن از اين ابزار سودمند است.