نگاهی به شرکت الکترونیک آرتز، تاریخچه و فعالیت های آن

عملکرد EA تابحال بسیار عالی بوده و توانسته پتانسیل بالای خود در ساخت بازی‌ها را نشان دهد و در بین بهترین شرکت های نرم افزاری قرار بگیرد.

نگاهی به شرکت الکترونیک آرتز، تاریخچه و فعالیت های آن

الکترونيک آرتز که به اختصار EA تلفظ می‌ شود, یکی از بزرگترین و معروفترین شرکت های سازنده و توزیع کننده بازی های کامپيوتری به شمار می آید. این شرکت در کشور آمریکا قرار دارد و توسط "تریپ هاوکینگز" در سال 1982 تأسیس شده است. در ابتدا هدف اصلی این شرکت ساخت بازی‌ هایی بود که بتواند افراد را در خانه هایشان سرگرم کند. عملکرد EA تابحال بسیار عالی بوده و توانسته پتانسیل بالای خود در ساخت بازی‌ها را نشان دهد و در بین بهترین شرکت های نرم افزاری قرار بگیرد.

نگاهی به شرکت الکترونیک آرتز، تاریخچه و فعالیت های آن
تاریخچه EA

در فوریه سال 1982 تریپ هاوکینگز (مدیر بازاریابی تولید شرکت اپل) و دان ولنتاین از شرکت سیکویا کپیتال تصمیم گرفتند شرکت جدیدی را به ثبت برسانند. دان ولنتاین, هاوکينگز را تشویق به ترک شرکت اپل کرد و به او اجازه استفاده از محيط خالی دفتر خود را داد تا او بتواند فعاليت خود را آغاز کند. در 28 می سال 1982 هاوکينگز با سرمایه ای معادل 200/000 دلار شرکت خود را به ثبت رساند و نام شرکت Amizin' Software انتخاب شد.

هفت ماه بعد او این سرمایه را, با توجه به وام هایی که از شرکت هایی مانند سيکویا کپيتال ٬کلِينر پرکينز اند بایِرز و سوین روزن فاندرز گرفته بود به, ۲ ميليون دلار افزایش داد. در همان سال او به همراه اولين کارمند خود, ریچ ملمون, برنامه شرکت خود را بهبود بخشيد. او دو تن از کارمندان قبلی خود را که با او در شرکت اپل کار می کردنند ٬به جمع کارمندان خود اضافه کرد و به کمک این دو تن او در ماه های سپتامر و اکتبر توانست برنامه تجاری شرکتش را بهبود بخشد. در این بين ٬هاوکينگز که به دليل استخدام 11 نفر دیگر به کمبود مکان در دفتر ولنتاین دچار شده بود, دفتر شرکتش را به سن متِئو نقل مکان داد.

بیشتر کسانی که در این شرکت کار می‌ کردند از اسم شرکت Amizin' Software خوششان نمی‌ آمد و هاوکینگز تصمیم به تغییر نام شرکت گرفت, کارمندان Software Artists را پیشنهاد دادند که با مخالفت روبرو شد. با توجه به اینکه هاوکينگز کلمه Electonic را خيلی دوست داشت اسم های Electronic Artists و Electronic Arts را پيشنهاد داد و همه کارمندان با اسم Electronic Arts موافقت کردند و این اسم بعنوان نام جدید شرکت معرفی شد. تصمیم اولیه شرکت EA بر این بود که برای PC بازی بسازند, ولی با پیشرفت فوق‌ العاده شرکت, تصمیم گرفتند برای کنسول های دیگر نیز بازی بسازند که این تصمیم منجر به استعفای تریپ هاوکینگز شد.در سال 2007 جان ریسيتيلو به عنوان مدیر عامل این شرکت انتخاب شد.

مدیر عامل جدید تصمیم گرفت شرکت را بخش بندی کند و باعث شد ژانرهای مختلف به بخش‌ های مختلفی جدا شوند تا کیفیت محصولات افزایش یابد و سرعت انتشار بازی‌ ها بیشتر شود. این تصمیم موجب ارتقای شرکت شد و تأثیر بسزایی در پیشرفت شرکت داشت. بیشتر بازی‌ های ساخته شده توسط این شرکت عالی هستند ولی بخش بازی‌ های ورزشی این شرکت بسیار قوی و موفق عمل کرده است.
بخش‌ های مختلف شرکت

EA Games: این بخش مسئول ساخت بازی های حادثه ای, ماجرایی, مسابقه ای, رزمی و نقش بازیRole Playing است. رهبری این بخش را فرانک گيبو بر عهده دارد.

EA Sports: این بخش بازی های ورزشی را توليد می کند. این بازی ها عبارتند از: فوتبال (FIFA)، راگبی (Madden NFL)، بسکتبال (NBA)، بوکس (Fight Night)، گلف (Tiger Woods PGA Tour)، هاکی (NHL) و راگبی. رهبری این بخش را پیتر مور در اختیار دارد.

The Sims: این بخش بازی‌ های شبیه سازی زندگی را تولید می‌ کند که از معروف ترین بازی این بخش می‌ توان به سری بازی های Sims اشاره کرد. راد هامبل رهبر این بخش است.

EA Mobile: امروزه با قویتر شدن چیپ ست تلفن‌ های هوشمند و تبلت ها شرکت EA برای این دستگاه ها هم‌ بازی تولید می کند, که با استقبال زیادی همراه شده است.
بازی های معروف ساخته شده توسط شرکت EA:

FIFA

Battle Field

Need For Speed

Medal Of Honor

Sims

Road Rash

Burn Out

Dead Space

Crysis

Dragon Age

مقر اصلی شرکت EA در شهر Redwood ایالت کالیفرنیا قرار دارد.مدیر عامل فعلی این شرکت (آندره ویلسون) نام دارد.

سایت اصلی شرکت الکترونیک آرتز: www.ea.com