مقایسه اچ‌تی‌سی وان M9 در برابر وان M8

اچ‌تی‌سی از زمان معرفی سری محصولات وان روند پایدار بهبود تدریجی این خط تولید را طی کرده و با قرارگیری در میان بهترین های بازار موبایل هوشمند رضایت مشتریان را کسب کرده است.

مقایسه اچ‌تی‌سی وان M9 در برابر وان M8

برخی شرکت ها دوست دارند صحنه را با معرفی محصول جدید خود به آتش بکشند حال چه این محصول شایستگی چنین معرفی پر آب و تابی را داشته باشد یا خیر. اچ‌تی‌سی وان M9 نیامده است تا جهان را با فناوری های جدید که تا پیش از این دیده نشده اند و ویژگی های بیش از حد اغراق شده که در زندگی روزمره کاربردی نخواهند داشت، مجذوب خود کند.

مقایسه اچ‌تی‌سی وان M9 در برابر وان M8

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، اچ‌تی‌سی از زمان معرفی سری محصولات وان روند پایدار بهبود تدریجی این خط تولید را طی کرده و با قرارگیری در میان بهترین های بازار موبایل هوشمند رضایت مشتریان را کسب کرده است. عضو جدید این خط تولید یعنی وان M9 طی کنگره جهانی موبایل 2015 و یک سال پس از معرفی وان M8 رونمایی شد. ار نگاه بیشتر مردم احتمالا تفاوت های موجود بین این دو دستگاه چندان بزرگ نیست اما در ادامه نگاه دقیق‌تری به آنها خواهیم داشت.

قدرت و عملکرد

سخت افزار برای اچ‌تی‌سی وان هرگز یک مشکل نبوده است. به عنوان پرچمدار تلفن های هوشمند اچ‌تی‌سی، مدل وان همواره به بهترین پردازنده موجود در بازار مجهز بوده و این روند با وان M9 نیز ادامه یافته است. در وان M9 پردازنده هشت هسته ای اسنپ دراگون 810 بکار گرفته شده که نسبت به پردازنده چهار هسته ای اسنپ دراگون 801 وان M8 جهش بزرگی محسوب می شود. میزان حافظه نیز از 2 گیگابایت در وان M8 به 3 گیگابایت در وان M9 رسیده است.

مقایسه اچ‌تی‌سی وان M9 در برابر وان M8

بدون تردید، اسنپ دراگون 810 پردازنده ای سریع محسوب می شود اما به نظر می رسد با مشکل گرم شدن بیش از حد مواجه است. وان M9 در تست 3D Mark Ice Storm Unlimited امتیاز 24,300 را کسب کرده که در برابر امتیاز 20,600 وان M8 بیشتر است. در بنچمارک Quadrant نیز وان M9 امتیاز 34,700 را کسب کرده که در این زمینه اختلاف قابل توجهی با امتیاز 22,700 وان M8 دارد.

به رغم عرضه پردازنده اسنپ دراگون 810، پردازنده اسنپ دراگون 801 همچنان از توانایی کافی برای اجرای هرگونه اپلیکیشن و بازی برخوردار است. افزون بر این، افزایش مصرف باتری و گرم شدن بیش از اندازه انتخاب پردازنده اسنپ دراگون 810 را همانند یک قمار ساخته است.

برنده: مساوی

عمر باتری

وان M9 دارای باتری با ظرفیت 2,840 میلی آمپر ساعت است که نسبت به باتری 2,600 میلی آمپر ساعت وان M8 افزایش یافته اما به نظر می رسد با مشکل تخلیه سریع باتری به دلایلی مرموز مواجه است. در مقابل وان M8 از عمر باتری بهتری نسبت به آن برخوردار بوده و به راحتی می تواند یک روز دوام بیاورد. پردازنده با یک باگ ممکن است عامل تخلیه باتری وان M9 باشند اما هرچه هست اثر آن قابل توجه است.

برنده: وان M8

طراحی

اچ‌تی‌سی به واسطه ساخت برخی دستگاه های اندرویدی که رقابت با آی‌فون را نه تنها در زمینه عملکرد بلکه طراحی هدف قرار داده اند، شناخته شده است. این شرکت برای ساخت پرچمداران خانواده وان از بدنه ای فلزی استفاده می کند. سری وان از جمله خوش ساخت‌ترین و زیباترین تلفن های هوشمند اندرویدی هستند و وان M9 نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مقایسه اچ‌تی‌سی وان M9 در برابر وان M8

اگرچه از نظر ظاهری این تلفن هوشمند بسیار شبیه به وان M8 است اما برخی تغییرات مانند جابجایی مکان دکمه ها تبدیل به نقطه قوت و ضعف آن شده اند. دکمه پاور به سمت راست بدنه منتقل شده که موقعیتی بهتر محسوب می شود. با این وجود، دکمه های تغییر صدا در قالب دو دکمه جداگانه در سمت راست بالای دکمه پاور قرار گرفته اند.

موقعیت جدید قرارگیری تمایز بین دکمه های پاور و تغییر صدا را دشوار کرده است. بافت روی دکمه پاور نیز کمک زیادی به تشخیص این دکمه ها نمی کند. همچنین دکمه ها سخت فشار داده می شوند. اما قاب فلزی وان M9 اگرچه یکپارچه نیست اما دارای دو رنگ است که بر زیبایی های آن می افزاید. از فرآیند دو آنودایز برای ساخت این ترکیب رنگی استفاده شده که فرآیندی پیچیده بوده اما ارزش آن را داشته است.

برنده: وان M8

رابط کاربری Sense و اندروید لالی‌پاپ

مقایسه اچ‌تی‌سی وان M9 در برابر وان M8

اچ‌تی‌سی به خوبی می داند با نرم افزار چه کاری انجام دهد و رابط کاربری سنس 7 روی اندروید 5 لالی‌پاپ، وان M9 را به دستگاهی دوست داشتنی مبدل کرده اند. این رابط کاربری موجب سردرگمی کاربر نمی شود و ویژگی هایی مانند ویرایش تصویر و اپلیکیشن های پیشنهادی برای دانلود به منظور تجربه بهتر از کار با دستگاه را ارائه می کند. اپلیکیشن تم جدید در وان M9 امکان سفارشی سازی هرچه بیشتر در این تلفن هوشمند را فراهم می کند.

برنده: وان M9

دوربین

لنز التراپیکسل مورد استفاده در وان M8 به عنوان دوربین در وان M9 نیز وجود دارد اما به عنوان دوربین جلو مورد استفاده قرار گرفته است. وان M9 به لنز 20.7 مگاپیکسلی در قالب دوربین اصلی مجهز شده که با شیشه ای از جنس یاقوت محافظت می شود. روی کاغذ این بهبود چشمگیر است اما در واقعیت وان M9 همچنان با برخی مشکلات نرم افزاری مواجه است که البته آپدیتی جدید برای بهبود کیفیت دوربین این دستگاه منتشر شده است.

امروزه عکس های سلفی از محبوبیت بالایی برخوردار شده اند و از این رو تولیدکنندگان تلفن همراه توجه ویژه ای به ارتقا دوربین جلو دستگاه دارند. لنز التراپیکسل وان M9 سلفی های خوبی ثبت می کند. در مجموع وان M9 دارای دوربین بهتری نسبت به وان M8 است.

برنده: وان M9

سخن پایانی

اگر در حال حاضر از تلفن هوشمند وان M8 استفاده می کنید نیاز چندانی به کنار گذاشتن دستگاه خود و خرید وان M9 نخواهید داشت. تفاوت های بین این دو دستگاه چندان چشمگیر و بزرگ نبوده و توصیه می شود تا عرضه نسل آینده خط تولید وان اقدام به تعویض گوشی خود نکنید.

اما اگر از وان M7 استفاده می کنید بدون تردید در نظر گرفتن وان M9 به عنوان تلفن هوشمند جدید تا زمانی که با فقدان بدنه یکپارچه آلومینیومی و گرم شدن بیش از اندازه مشکلی نداشته باشید، انتخابی ایده آل است. بدون تردید، هواداران اچ‌تی‌سی دوستدار وان M9 خواهند بود و از کار با آن ناامید نخواهند شد.