ابزارهایی کارآمد برای ساخت بازی ویدیویی شخصی

اگر چشم انداز و توقعات خود را اندکی کاهش داده و انتظار تولید عناوینی مانند هیلو 5 را نداشته باشید منابع بسیاری وجود دارند که می توانند رویاهای شما را برای ساخت بازی ویدیویی به واقعیت مبدل سازند.

ابزارهایی کارآمد برای ساخت بازی ویدیویی شخصی

ساخت و تولید بازی های ویدیویی کار آسانی نیست. 35 سال پیش زمانی که "وارن رابینت" کد نویسی برای آتاری 2600 ادونچر را انجام می داد کار آسانی نبود و اکنون نیز در شرایطی که تیم هایی 300 نفره هزینه های سنگین برای ایجاد دنیاهای سه بعدی پیچیده را صرف می کنند همچنان کار آسانی نیست.

ابزارهایی کارآمد برای ساخت بازی ویدیویی شخصی

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، اما اگر چشم انداز و توقعات خود را اندکی کاهش داده و انتظار تولید عناوینی مانند هیلو 5 را نداشته باشید منابع بسیاری وجود دارند که می توانند رویاهای شما را برای ساخت بازی ویدیویی به واقعیت مبدل سازند. امروزه نرم افزارهای ساخت بازی، صنعتی کاربردی و جذاب هستند. در نتیجه، نخستین کاری که باید انجام دهید یافتن ابزار مناسب برای انجام این کار است.

گیم‌میکر: استودیو (GameMaker: Studio)

قیمت: 99 دلار

نمونه بازی: WizardWizard

گیم‌میکر برای نخستین بار در سال 1999 عرضه شد و پدربزرگ نرم افزارهای ساخت بازی مدرن است. رابط کاربری آن برای کاربرانی که با فتوشاپ آشنا هستند چندان غریبه به نظر نمی رسد و از جامعه کاربران عظیمی نیز برخوردار است. تنها با یک جستجوی ساده می توانید به پاسخ های بسیاری از پرسش های مطرح شده درباره گیم‌میکر دست یابید. افزون بر این، انجمن های جامعه این نرم افزار پر از افراد کارآزموده و داوطلب برای کمک به دیگران هستند. گیم‌میکر به منظور ساخت بازی های دو بعدی شکل گرفته است.

کانستراکت 2 (Construct 2)

قیمت: 129 دلار

نمونه بازی: The Esfaralante

کانستراکت همانند عموزاده جوان‌تر و گران‌تر گیم‌میکر است. این نرم افزار در سال 2011 روانه بازار شد و کارهای مشابه بسیاری با گیم‌میکر اما به شیوه ای متفاوت انجام می دهد. یکی از نوآوری های رابط کاربری کانستراکت "ورق رویداد" آن است که زبانه ای جداگانه محسوب می شود و در آن منطق بازی بهم پیوسته و دستورالعمل ها در پس زمینه اجرا می شوند. نوع متفاوت ارائه نسبت به گیم‌میکر ممکن است کار را برای برخی کاربران در بررسی و درک موارد دشوار و پیچیده تسهیل کند.

گیم‌گورو (GameGuru)

قیمت: 20 دلار

گیم‌گورو را می توان نمونه اولیه برای ویراشگرهای سه بعدی پیچیده و رده بالایی مانند آنریل انجین 4 و کرای انجین عنوان کرد. گیم‌گورو نرم افزاری محدود است اما می توانید ساخت چیزهای مختلف را سریع آغاز کنید. تنها پس از ده دقیقه از راه اندازی نخست نرم افزار و نگاهی به مستندات می توانید موارد ساده ای مانند یک درخت را بسازید. بیشتر محتوای گیم‌گورو قابل سفارشی سازی است اما انجام این کار به تخصص فنی بسیار بیشتری نیاز دارد. گیم‌گورو نرم افزار جدیدی است که از افزونه های قابل توجه، مستندات و کاربران کارآزموده مانند گیم‌میکر برخوردار نیست .

آرپی‌جی میکر (RPG Maker)

قیمت: 69.99 دلار

نمونه بازی: Aveyond: Lord of Twilight

آیا بازی های نقش آفرینی قدیمی را ترجیح می دهید؟ آرپی‌جی میکر گزینه ای ایده آل برای شما محسوب می شود. این نرم افزار که برای نخستین بار در سال 1988 عرضه شد یک ابزار کامل برای ایجاد نقشه ها، تعیین کلاس شخصیت ها و مهارت ها، و شکل گیری قهرمانی با پس زمینه مبهم که برای نجات جهان فراخوانده شده است، محسوب می شود. با بررسی راهنماهای آموزشی در می یابید که عمق بسیاری در آرپی‌جی میکر وجود دارد. ساخت یک بازی نقش آفرینی بیش از طراحی چند درخت بوده و در حقیقت پایگاه های داده را در بر می گیرد. بدون تردید، پایگاه های داده، کلاس های شخصیت ها، مهارت ها، اسلحه ها، آیتم های جادویی و ... هر یک باید دارای نام و ویژگی های خاص خود باشند.

تویین (Twin)

قیمت: رایگان

نمونه بازی: Swan Hill

تویین یک نرم افزار ساخت بازی معمولی نیست. این برنامه به کاربر اجازه می دهد به سرعت و به راحتی داستان تعاملی به سبک "ماجراجویی خود را انتخاب کن" مبتنی بر وب را بسازد. رابط کاربری ساده مبتنی بر مرورگر به کاربر اجازه می دهد با کلیک و کشیدن بخش های مختلف یک فلوچارت پیچیده ایجاد کند. هر بخش یک صفحه مستقل است که آن چه را کاربر می خواهد با بسیاری از مسیرهای انشعابی، تشریح می کند.