نوکیا در اندیشه بازگشت به بازار تلفن هوشمند

بازگشت به کسب و کار تلفن های هوشمند مهم خواهد بود اما راه اندازی مجدد آن برای نوکیا بالقوه دشوار است.

نوکیا در اندیشه بازگشت به بازار تلفن هوشمند

نزدیک به یک سال از زمانی که مایکروسافت کسب و کار تلفن همراه نوکیا را به قیمت 7.2 میلیارد دلار خریداری کرد، می گذرد و شایعات خبر از برنامه های احتمالی نوکیا برای بازگشت به بازار تلفن همراه می دهند. بنابر گزارش های منتشر شده، نوکیا بازگشت به این بازار در سال آینده میلادی را برنامه ریزی می کند.

نوکیا در اندیشه بازگشت به بازار تلفن هوشمند

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، این که نوکیا چگونه برای چنین بازگشتی برنامه ریزی کرده مشخص نیست اما این شرکت در حال حاضر امکان بکارگیری برند نوکیا روی تلفن های همراه تا سه ماه چهارم 2016 را ندارد. این محدودیت نوکیا را از معرفی تبلتی اندرویدی با طراحی ظاهری مشابه با آی‌پد مینی باز نداشته اما به معنای انتظاری طولانی‌تر برای حضور مجدد در دنیای تلفن همراه است.

در شرایطی که مایکروسافت استفاده از برند نوکیا روی تلفن های هوشمند سری لومیا را کنار گذاشته اما همچنان از آن برای معرفی تلفن های همراه غیر هوشمند استفاده می کند. تلفن های همراه بالقوه نوکیا احتمالا به روشی مشابه با تبلت اندرویدی N1 عرضه خواهند شد که بر اساس آن نوکیا با یک شرکت تولیدکننده دیگر همکاری داشته و به سادگی از برند خود روی سخت افزار تولیدی استفاده می نماید.

گفته می شود نوکیا تکنولوژیز، بخش پژوهش و توسعه، و یکی از سه بخشی که طی معامله با مایکروسافت به این شرکت واگذار نشد روی طرح ها و برنامه های این شرکت فنلاندی در زمینه تلفن همراه کار می کند. این همان تیمی است که در شکل گیری تبلت اندرویدی N1 نیز نقش داشته است. همچنین، به نظر می رسد نوکیا پروژه ای مرتبط با واقعیت مجازی را دنبال می کند اما جزئیات اندکی درباره برنامه های این شرکت برای رقابت با سامسونگ، فیسبوک و دیگران در این زمینه وجود دارد.

بازگشت به کسب و کار تلفن های هوشمند مهم خواهد بود اما راه اندازی مجدد آن برای نوکیا بالقوه دشوار است. در گذشته ای نه چندان دور نوکیا شرکتی بی رقیب در دنیای تلفن های همراه محسوب می شد اما ناتوانی در سازگاری با جریان های اصلی بازار و بکارگیری نمایشگرهای لمسی موجب شد تا خیلی زود میدان را برای رقبایی همچون اپل و سامسونگ خالی کند. در شرایطی که به نظر می رسید نوکیا قصد دارد کسب و کار خود را بازسازی کند با انتخاب سیستم عامل ویندوزفون نظاره گر مشتریانی شد که به طور فزاینده استفاده از محصولات برندهای دیگر و سیستم عامل های محبوب اندروید و iOS را دنبال می کردند.

شایعات درباره بازگشت نوکیا به دنیای تلفن های همراه تنها چند روز پس از خریداری شرکت تجهیزات مخابراتی آلکاتل-لوسنت طی معامله ای به ارزش 15.6 میلیارد یورو بیش از پیش تقویت شده است. این معامله جاه طلبی های نوکیا برای رقابت با شرکت اریکسون و ارائه تجهیزات شبکه به کسب و کارها را تقویت کرده است. همچنین، نوکیا کسب و کار نقشه Here خود را مورد بازبینی قرار داده و ممکن است فروش آن را اجرایی کند.