کاهش مصرف برق رایانه‌ها با سیستم جدید محققان ایرانی

این سیستم به منظور کاهش مصرف برق در دو نوع سازمانی و خانگی طراحی و ساخته شده است.

کاهش مصرف برق رایانه‌ها با سیستم جدید محققان ایرانی

محققان مرکز رشد پارک علم و فناوری کرمانشاه سیستمی برای کاهش مصرف برق در دو نوع خانگی و سازمانی عرضه کرده‌اند که با پشتیبانی از 50 رایانه قادر به کاهش 42 درصدی مصرف برق برای هر دستگاه است.

کاهش مصرف برق رایانه‌ها با سیستم جدید محققان ایرانی

سامان فتاح‌پور مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه این اختراع با عنوان " طراحی و ساخت سیستم‌های کاهش‌دهنده مصرف انرژی" عرضه شده است، گفت: این سیستم به منظور کاهش مصرف برق در دو نوع سازمانی و خانگی طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان این که این سیستم برای کاهش میران مصرف برق رایانه‌ها به کار می‌رود، اظهار داشت: در کاربردهای سازمانی این سیستم توانایی پشتیبانی از 50 دستگاه رایانه را دارد و در نوع خانگی با اتصال یک رایانه به آن قادر به کاهش مصرف برق است.

مجری طرح، به مکانیزم عملکردی این سیستم اشاره کرد و یادآور شد: زمانی که رایانه خاموش است میزان مصرف برق آن به صفر نمی‌رسد از این رو در حالت خاموشی رایانه همچنان برق مصرف خواهد شد و برای کاهش میزان مصرف برق نیاز به تجهیزات جانبی دارد.

فتاح‌پور، ادامه داد: سیستم کاهنده مصرف انرژی با اتصال به رایانه میزان برق مصرفی دستگاه‌ها را در حالت خاموشی به صفر می‌رساند.

این محقق به مزایای دیگر این سیستم اشاره کرد و یادآور شد: در صورتی که فرد محل قرارگیری دستگاه رایانه را ترک کند این سیستم به صورت هوشمند قادر به تشخیص فاصله گرفتن کاربر از دستگاه است و از این رو رایانه را به حالت مصرف کم انرژی در می‌آورد.

وی به بیان نحوه نصب این سیستم بر روی رایانه‌ها پرداخت و اظهار داشت: برای کاربردهای سازمانی این سیستم با کابل‌کشی نصب می‌شود و با پشتیبانی از 50 رایانه ماموریت‌های مورد نظر را انجام می‌دهد.

به گفته مجری طرح در کاربردهای خانگی،‌این سیستم به صورت USB قابل استفاده است.

فتاح‌پور کاهش استهلاک رایانه‌ها را از دیگر مزایای این طرح ذکر کرد و افزود: کاربرد این سیستم در سازمان‌ها موجب خواهد شد که هر رایانه کاهش 42 درصدی برق را داشته باشد.

وی با بیان اینکه مجوز تولید صنعتی این اختراع کسب شده است، اضافه کرد: دستاوردهای این تحقیقات تجاری‌سازی شده است.