هک کردن ربات‌های جراح؛ چالش تازه دنیای فناوری

با توجه به افزایش استفاده از ربات ها برای انجام فعالیت های پرستاری، پزشکی و آزمایشگاهی هک کردن آنها و سوءاستفاده از این محصولات می تواند جان بیماران و سلامت افراد بستری شده را به خطر بیندازد.

هک کردن ربات‌های جراح؛ چالش تازه دنیای فناوری

محققان می‌گویند موفق به حمله سایبری به یک ربات جراح شده و به سادگی کنترل آن را در جریان جراحی به دست گرفته‌ و با این کار کنترل آن را از دست پزشکان مسئول خارج کرده‌اند.

هک کردن ربات‌های جراح؛ چالش تازه دنیای فناوری

این ربات که Raven II نام دارد به دنبال حمله‌ای ساده از نوع Dos از کنترل خارج شده است. با توجه به افزایش استفاده از ربات ها برای انجام فعالیت های پرستاری، پزشکی و آزمایشگاهی هک کردن آنها و سوءاستفاده از این محصولات می تواند جان بیماران و سلامت افراد بستری شده را به خطر بیندازد.

موفقیت این حمله سایبری امنیت جراحی های رباتیک که از طریق اینترنت و از راه دور کنترل می شوند را با چالش های جدی مواجه کرده است. این نوع جراحی که به telesurgery مشهور شده به جراح امکان می دهد تا با استفاده از یک سیستم رباتیک و از راه دور اقدامات لازم را بر روی یک بیمار انجام دهد.

از این روش جراحی برای مداوای بیماران در نقاط دور افتاده و در جریان سوانح و بلایای طبیعی استفاده می شود و با توجه به افزایش 20 درصدی خرید ربات های جراح انتظار می رود پزشکان زیادی از این مدل جراحی استقبال کنند، اما مشکل امنیت جراحی های یاد شده هنوز حل نشده است. مشکل مذکور ربات های جراح را به سلاحی مرگبار برای آسیب زدن به بیماران مبدل می‌کند.

هک کردن ربات‌های جراح؛ چالش تازه دنیای فناوری

محققان دانشکده های مهندسی برق و رایانه دانشگاه واشنگتن می‌گویند این وضعیت مشابه با استفاده از بدافزار استاکس نت برای خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران است. آنان با حمله سایبری به ربات Raven II حتی توانستند سیستم توقف اضطراری آن موسوم به E-stop را هم از کار بیندازند تا افراد حضار در محل هم نتوانند جلوی اقدامات تخریبی ربات را بگیرند.

ربات یاد شده دارای دو بازو با سرپنجه های ظریف برای در دست گرفتن ابزار جراحی است و دستورات لازم را از طریق اینترنت دریافت می کند. ربات مذکور از طریق رایانه و سیستم عامل خاصی موسوم به Robot Operating System (ROS) کنترل می شود. این سیستم عامل متن باز از پروتکل هایی عمومی بهره می گیرد که دستکاری و کنترل آنها توسط هکرها به سادگی ممکن است.

با این کار ربات دستورات جراح اصلی را نادیده گرفته و به طور موقت یا دائمی از دستورات هکرها پیروی می کند. هکرها حتی می توانند در سرعت حرکت بازوهای ربات اختلال ایجاد کنند و همین کار برای وارد آوردن آسیب های غیرقابل جبران به سلامت ربات کافی است.