آیا امسال نسخه کوچکتر آی‌فون 6 معرفی خواهد شد

اگرچه حرکت اپل به سمت اندازه بزرگتر نمایشگرهای آی‌فون فوق العاده موفقیت آمیز بوده و رکوردهای جدیدی در زمینه فروش و سود برای این شرکت به همراه داشته است اما برخی کاربران قدیمی چندان از اندازه بزرگ نمایشگر آی‌فون های جدید راضی نیستند.

آیا امسال نسخه کوچکتر آی‌فون 6 معرفی خواهد شد

آیا در سال جاری میلادی اپل بار دیگر نسخه ای از آی‌فون با نمایشگر کوچکتر را به منظور جلب نظر مشتریانی که از بزرگی آی‌فون 6 و آی‌فون 6 پلاس رضایت ندارند، معرفی خواهد کرد؟ در حال حاضر هیچ راهی برای حصول اطمینان از این مساله نیست اما همانند موضوعات دیگری که با اپل مرتبط می شوند، شایعات، پیش بینی ها و گزارش هایی در این زمینه وجود دارند.

آیا امسال نسخه کوچکتر آی‌فون 6 معرفی خواهد شد؟

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، "مینگ چی کو" از تحلیلگران کی‌جی‌آی سیکیوریتیز طی گزارشی پیش بینی کرده است که اپل طی سال جاری میلادی آی‌فون با نمایشگر 4 اینچی را معرفی نخواهد کرد. همچنین، کو که سابقه دقیقی از پیش بینی برنامه های سخت افزاری اپل دارد به این نکته اشاره داشته که فروش آی‌فون 5S قوی باقی می ماند.

کو انتظار دارد در شرایطی که تولید آی‌فون 5C متوقف می شود، آی‌فون 5S به گزینه رده پایین جدید خط تولید تلفن های هوشمند اپل در پاییز امسال مبدل شود. در شرایطی که وی معرفی آی‌فون کوچکتر جدید در سال جاری میلادی را پیش بینی نمی کند اما از احتمال عرضه یک مدل 4 اینچی جدید در سال 2016 خبر داده است.

به گفته کو، مدل چهار اینچی جدید در سال 2016 کلید گسترش حرکت رو به رشد در میان کاربرانی خواهد بود که آی‌فونی کوچکتر نسبت به اندازه های بزرگتر آی‌فون 6 و آی‌فون 6 پلاس را ترجیح می دهند. به اعتقاد وی در مدل 4 اینچی جدید پشتیبانی از فناوری NFC برای بهره‌مندی از سیستم پرداخت "اپل پی" (Apple Pay) بکار گرفته خواهد شد. اپل پی تاکنون به صورت انحصاری برای آی‌فون 6 و آی‌فون 6 پلاس در دسترس بوده اما با عرضه اپل واچ مدل های قدیمی‌تر آی‌فون نیز از آن بهره‌مند خواهد شد.

ساعت هوشمند اپل توانایی جفت شدن با آی‌فون 5 را نیز داشته و کاربران را قادر به استفاده از اپل پی می نماید. از سوی دیگر، "نیل هیوز" نویسنده اپل اینسایدر به این نکته اشاره داشته که پیش بینی کو درباره عدم عرضه یک مدل 4 اینچی جدید تا سال 2016 در تضاد با شایعات پیرامون آی‌فون 6C است. برخی گمان می کنند اپل در ادامه سال جاری میلادی چنین مدلی را معرفی می کند که از سخت افزاری مشابه با آی‌فون 5S و بدنه ای پلاستیکی سود می برد.

با این وجود، برخی ناظران صنعتی از معرفی آی‌فونی که به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه عمل می کند، نگران هستند زیرا هم می تواند موجب کاهش ارزش برند اپل شود و هم در تحقق درخواست مشتریان اصلی این شرکت برای ارائه دستگاهی کوچکتر ناموفق عمل کند.

با توجه به این حقیقت که اپل با معرفی مدل های 4.7 اینچی و 5.5 اینچی مسیر جدیدی را مد نظر قرار داده است عدم عرضه یک مدل 4 اینچی جدید در پاییز سال جاری میلادی جای شگفتی نخواهد داشت اما ایده معرفی یک آی‌فون کوچکتر بارها طی چند ماه گذشته مطرح شده است. این شایعات برای نخستین بار در ماه دسامبر و زمانی که "تیموتی آرکوری"، تحلیلگر، به ادعای سرمایه گذاران مبنی بر فعالیت اپل برای معرفی یک مدل 4 اینچی جدید و عرضه آن در سال 2015 شکل گرفت.

آرکوری در آن زمان اعلام کرد که مدل 4 اینچی جدید می تواند شبیه به آی‌فون 5S بوده اما از طراحی جدید مشابه با آی‌فون 6 و آی‌فون 6 پلاس برخوردار باشد. در ماه مارس، گزارش هایی درباره پیش بینی عرضه مدلی هایی که طبق معمول پسوند S را یدک می کشند و همچنین یک مدل با پسوند C طی سال 2015 منتشر شد.

اگرچه حرکت اپل به سمت اندازه بزرگتر نمایشگرهای آی‌فون فوق العاده موفقیت آمیز بوده و رکوردهای جدیدی در زمینه فروش و سود برای این شرکت به همراه داشته است اما برخی کاربران قدیمی چندان از اندازه بزرگ نمایشگر آی‌فون های جدید راضی نیستند. در شرایطی که آی‌فون 5S همچنان گزینه ای جایگزین برای این دسته از مشتری ها محسوب می شود اما روشن است مدت زمان سپری شده از عرضه آن و قرار گرفتن به عنوان محصول رده پایین در خط تولید آی‌فون، اپل را در جایگاه تصمیم‌گیری برای عرضه مدلی جدید قرار می دهد.

اپل می تواند یک آی‌فون کوچک جدید برای مشتریانی که به تلفن های همراه بزرگ علاقه ای ندارند، معرفی کند و یا پس از توقف تولید آی‌فون 5S به طور کامل از بازار تلفن های هوشمند کوچک‌تر خارج شده و امیدوار باشد مشتریان برای همراهی با سیستم عامل iOS آی‌فون های بزرگ‌تر را انتخاب کنند.